karma

Tagad daudz runā par karmu un bieži piemin to savās sarunās. Bet vai mēs saprotam, ko šis vārds nozīmē?

Karma tulkojumā no sanskrita nozīmē darbību (cēloņus un sekas), tāpēc karmas likums saka: “ko sēsi, to pļausi”. Tādā veidā, mēs tiekam pie sava likteņa, viss ko mēs saņemam tagad ir mūsu rīcības, pagātnē, sekas. Mūsu dzīvē pienāks tāds brīdis, ka visu, ko mēs esam izdarījuši citiem, mums pašiem nāksies saņemt atpakaļ un izbaudīt uz savas ādas. Viss, ko mēs esam darījuši iepriekšējās dzīvēs, arī nekur nepazudīs, tas arī pie mums atgriezīsies, gan sliktais, gan labais.

Tā kā mēs dzīvojam materiālā pasaulē, kurai piemīt inertums, tad bieži vien viss atpakaļ neatgriežas uzreiz, bet krājas gadiem, gadu desmitiem un pat vēl ilgāk un tad pēkšņi vienā brīdī var sākties gan labi notikumi, gan nepatikšanas. Vienkāršs piemērs, veiksmīgs biznesmenis, kurš savu kapitālu ir ieguvis negodīgā veidā, viņam ir laba veselība, laba sieva un bērni, daudz draugu, materiālā labklājība un tad pēkšņi, vienā jaukā dienā viss izmainās, un ne jau uz labāko pusi, bet uz slikto pusi, jūk un brūk viss… katrai rīcībai ir savas sekas…te nu ir tas brīdis, kad sākas sekas un kādas tas būs, paredzēt ne vienmēr ir iespējams.

Varam atgriezties vēl tālāk pagātnē un uzzināt, ka iepriekšējā dzīvē viņš bija labs, dāsns cilvēks un savā miršanas brīdī, bija sakrājis daudz pozitīvas karmas, kurai pēc karmas likuma, pie viņa ir jāatgriežas. Tā tik tiešām, šajā dzīvē atgriezās pie viņa un viņam viss bija kārtībā līdz tam brīdim, kamēr viņš nekļuva skops un nesāka mānīt citus cilvēkus. Tajā brīdi labā karma beidzās, ar laiku parādījās sliktā karma un kādā brīdī viņš sāka saņemt visu, ko bija nopelnījis.

Tas ir ļoti vienkāršots piemērs, tāds, lai jums rastos vismaz kaut kāds priekšstats, kas ir karma un kā tā iespaido jūsu likteni. Dzīvē viss nav tik vienkārši un uzskatāmi, bet ir jāsaprot pati būtība – karmas likums vienmēr ir spēkā, to neviens nav atcēlis ne uz brīdi, bet cilvēka prāts nav spējīgs izsekot līdzi cēloņu un seku kopsakarībām un saprast, kāda rīcība izraisa tādas vai citādas sekas, jo tās notiek ilgā laika posmā un visi notikumi savā starpā ir cieši saistīti.

Mums nav dota iespēja atcerēties iepriekšējās dzīves (dažiem piemīt tādas spējas), no vienas puses tas situāciju padara sarežģītāku, bet no otras puses dod mums iespēju eksistēt, jo ja mēs atcerētos visu, kas bija iepriekšējās dzīvēs, mēs ar šo nastu nebūtu spējīgi izdzīvot. Mūsu apziņa nav gatava tādām atmiņām.

Varam minēt arī citu, pavisam vienkāršu piemēru. Cilvēks dzīvo “pareizu” dzīves veidu, pilnveidojas, strādā ar sevi, redz, kā viņš mainās uz labo pusi, bet ārpusē – vienas vienīgas nepatikšanas. Ir iespējams, ka tā ir šīs dzīves karma, bet var būt arī iepriekšējās dzīves karma. Pienāks laiks, kad sliktā karma beigsies un tad vienā brīdī cilvēka liktenis izmainīsies uz labo pusi.

Mūsu likteni veido tas, kas katru konkrētu brīdi likumsakarīgi atgriežas pie mums atpakaļ un liek mums to pārdzīvot, lai arī kas tas būtu. Liktenis un karma ir gandrīz viens un tas pats, vienas parādības divas puses – kāda karma, tāds liktenis.